Menü Kapat

Ufak Çocuklara Telefon Vermek Doğru mudur?

Yerinde durmayan, kontrol altına alınamayan çocukların ilacı niteliğindedir tablet, cep telefonu ve bilgisayarlar. Peki çocuğun eline bu ekipmanları teslim edip susturmak ne kadar doğru?

 

Siz de denk gelmişsinizdir kalabalık ortamlarda çocukların eline tutuşturulmuş bir cihaz, adeta hipnoz olmuş gibi videolar izlettiriliyor. Aile bireyleri sohbet ederken yada yemek yerken çocuğunu oyalayacak bir aktivite olarak görüyor. Ancak bu cihazlardaki tehlikenin farkında değiller!

Başta çocuğun hayal gücünü engelleyecek bir durum bu, oyun yada içeriği ne olursa olsun videolar çocuklarda hipnoz etkisi yaratıyor. Bunun yerine elleri ile oynayabileceği, küçük ve büyük motor gelişimini artıracak oyuncaklar vermeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede zihinsel olarak farklı boyutları algılamalarına da yardımcı olacaktır. Öte yandan uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda küçük yaşta göz bozukluğu sorunu yaşayanların sayısının önceki yıllara oranla ciddi anlamda arttığı yönünde.

Ufak çocukların cep telefonu, tv, tablet yada bilgisayar yerine dış ortamda koşup eğlenebilecekler ve sosyalleşmelerine de destek olacak aktivitelerde yer almaları gerekmektedir. Çocuğa 30cm kadar yaklaştırılan cihazların yaydığı radyasyon tehlikesini unutmamak gerekir, cep telefonlarının baz istasyonlar ile haberleşmesi sırasında yaydığı dalgalar (sar) bir çok bilimsel makale ile zararlı ispatlanarak raporlandırılmıştır.

Çocuğun ilerleyen zamanlarda aile içi ilişkilerinde zayıf olacağı ve daha asosyal bir birey olarak yetişeceği çevremizdeki örneklere bakarak görülebilmektedir. Vakti geldiğinde

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir