Menü Kapat

Kırılmaz Cam Filmi İşe Yarıyor mu?

Sahip olduğunuz cihazı uzun yıllar kullanmak istersiniz ve bu süreçte sorun çıkarmaması için elinizden geleni yaparsınız. Örneğin şarj etme şekline dikkat eder yada dış etmenlerden korumak için kılıf ve koruyucu cam filmi uygularsınız.

Sahip olduğumuz cep telefonunu dış etmenlerden korumak adına aldığımız tedbirlerin başında yer alan ekran koruyucu film, diğer adı ile kırılmaz cam filmi ne kadar işe yarıyor? cihazınızı gerçekten koruyor mu? Fiyatları ne kadar?

Gerçekten Koruyucu mu?

Sıfır yada ikinci el edindiğimiz cep telefonlarımıza gözümüz gibi bakarken düşme yada vurma gibi durumlarda, ilk hasar alan yer boyut itibarıyla da  genelde hep ekran olur. Günümüz teknolojisinde telefonların kenarlarında çerçeveler yok denilecek kadar inceldiğinden büyük hasarı daima ekran alıyor. Genelde çatlak şeklinde oluşan hasar zamanla büyür ve telefon kullanılmaz hale gelir. Bu durumda dikkat etmemiz gereken husus, telefonumuzu bu şekilde kullanmamaktır. Çatlak ekrandan çıkacak çok ufak cam parçaları parmaklarımıza batabilir ve vücudumuzda ilerleyebilir.

Peki Cam Filmi Bu Sorunun Önüne Geçiyor mu?

Ekrana uygulanan cam filmleri farklı işlevsellik ve formlarda olabiliyorlar. Mesela Privacy filter diye adlandırdığımız telefon ekranına sağ ve sol açılardan bakınca karanlık gözüken filmdir. Bu sayede etrafınızdaki meraklı gözlerden tedirgin olmazsınız 🙂 Cam yapısı ile ekranı çizilmeye karşı korur.
Esnek cam filmi, bu tip filmler yumuşak dokuya sahip olup ekranı çizilmeye karşı korur.
Cam ekran filmi, adı üzerinde sert bir yapıya sahip olup ekranı çizilmeye karşı korur. Bakın çizilmeye diyoruz yani ekranın önünde yer alarak ekranınızın kırılmasını engellemeye pek bir faydası olmaz. Bu nedenle telefonunuza uyguladığınız ekran korumaları cihazınızın ekranını kırılmalardan ziyade çizilmeye karşı koruyacaktır. Bu nedenle fahiş fiyatlara satılan ekran koruyucuları ile aralarında pek bir fark gözlenmez.

Önemli bir not: Eğer evinizde bebeğiniz varsa ve cam ekran koruyucu uygulanmış telefonunuzu eline alırsa asıl risk burada başlıyor. Telefonu ağzına soktuğunda dişleri ile ince cam filmi tabakasını çatlatabilir ve ağzına cam parçaları kaçabilir. Tavsiyemiz, bebeklerden ve çocuklardan telefon tablet vb cihazları uzak tutmak olacak ancak, bir anlık dalgınlık kötü sonuçlar doğurabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir