Menü Kapat

İkinci El Telefon Almak Riskli mi?

Etrafta çokça denk geldiğimiz cep telefonu satan mağazalarda sadece sıfır cep telefonları değil ikinci el yani kullanılmış telefonlar da satılıyor. Peki bu mağazalardan ikinci el cep telefonu satın almak ne  derece doğru, riskleri var mıdır?

Birçok yerde denk geldiğimiz cep telefonu mağazalarında, aksesuar, şarj aletleri ve operatör hatları satıldığı gibi kullanmakta olduğunuz cep telefonunuzu farklı bir cihaz ile takas ederek değerlendirebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde sizin kullanmaktan sıkıldığınız yada modeli eskiyen cihazınızı değerinin biraz altında ilgili mağazalara vermek suretiyle başka bir cihaz alabilirsiniz.

Riski Var mıdır?

İnsanların en çok tereddüt duyduğu konu bu, risk var mı? Bu tamamen satıcının satın aldığı ikinci el telefonu kimden nasıl aldığı ile alakalı bir konu. Eğer ikinci el cihaz satın alma işlemi sırasında cihazın kontrollerini doğru yaparsa ve satıcının kimliği hatta varsa faturayı da alır ise herhangi bir sorun olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Unutmamalıdır ki, satıcı cihazı ilgili mağazaya kendi rızası ile sattığını yazdığı bir kağıdın altına imza atarak cihazını sattığını beyan etmelidir.

Neden Kimlik Fotokopisi ve Beyan?

Kişi satmak istediği cihazı ile beraberinde kimliğinin fotokopisinin alınmasını da kabul eder. Fakat ileride cihazının farklı sebeplerden sattığı mağazanın eline geçtiğini iddia edebileceğinden dolayı karşılıklı mutabakat imzalanması daha doğrudur. Bu durumda mağaza sattı cihazın arkasında durabilir ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı müşterisini mağdur etmemiş olur.

Telefonda Nelere Dikkat Etmeliyim?

ikinci el cep telefonu satın alırken, cihazın daha önce tamir görüp görmediğini mutlaka kontrol edin. Örneğin ekran değişimi yapıldı ise ve cihazda başka bir problem yoksa bu telefonun çalışmasını etkileyen durum değildir. Iphone’dan örnek vermemiz gerekirse, kasasında yamulma olan cihazlardan mümkünse uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yine Apple’dan örnek vermek gerekirse, iCloud sisteminin kapalı olması gerekmektedir. iCloud sistemi açık olan cihazlar kullanılamaz durumda olduklarından size sorun yaşatacaktır.

Unutmayın, hangi iş için olursa olsun kimliğinizin fotokopisinin üzerine ne tür bir işlem için kullanılacağını yazmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Kısacası, ikinci el cihaz alırken daha önce alışveriş yaptığınız ve güvenilir gördüğünüz yerlerden almaya özen gösteriniz. Hatta yukarıda belirttiğimiz kriterleri yerine getiriyorlarsa gönül rahatlı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir